Poniedziałek z młodością - rozmowa z trenerem Tomaszem Trafalskim... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 28 Grudzień 2015 22:28

trafalskiRuszamy z Naszym nowym pomysłem "Poniedziałek z młodością".

Wybraliśmy kilku młodych trenerów pracujących w klubach płockiego okręgu, przeprowadziliśmy z nimi krótkie rozmowy, zadaliśmy kilka pytań. Mamy nadzieję, że ten mini cykl pozwoli Wam ich lepiej poznać i dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Z góry chcemy podziękować wszystkich szkoleniowcom, których poprosiliśmy o rozmowę z nami.

Możemy poświadczyć z całą odpowiedzialnością, są to otwarci, bardzo komunikatywni ludzie, którzy mają wspólną pasję "piłka nożna"

Kolejność była losowa, a los pierwszego do odpowiedzi wyznaczył Tomasza Trafalskiego, który pracuje w występującej w lidze okręgowej Unii Iłów. Tyle od nas, zaczynamy.

 

Praca trenera w Unii Iłów to nie Twoje jedyne zajęcie związanie z piłką, przybliż nam, czym jeszcze się zajmujesz?

Tak, to prawda. Aktualnie pracuję również w Akademii Piłkarskiej Sochaczew, tam trenuję rocznik 2001. Dodatkowo prowadzę treningi indywidualne, z młodymi zawodnikami Unii jak i również Akademii. W marcu czeka mnie obrona pracy licencjackiej na AWF. Ubiegam się też o pracę w Polish Soccer Skills. W przyszłym roku wybieram się na kierunek Psychologia Sportu. W dzisiejszych czasach coraz bardziej jest doceniany trening mentalny zawodników, piłkarze najczęściej przegrywają swoje kariery w głowach, a uważam, że trenerzy powinni mieć jakąś wiedzę na ten temat. Nie można stanąć w miejscu, jeżeli ty nie będziesz się rozwijał to inni cię wyprzedzą. Dlatego naukę stawiam na pierwszym miejscu.

 

Jak w ogóle zaczęła się Twoja przygoda z piłką?

Moja przygoda z piłką zaczęła się tak samo jak u większości, czyli na boisku przed domem spędzałem całe dnie. W wieku 10 lat mój ojciec zaprowadził mnie na trening do Unii Boryszew. Następnym przystankiem w juniorskiej piłce był Orkan Sochaczew. W 2005 roku zagrałem pierwszy mecz w reprezentacji Mazowsza. Gimnazjum spędziłem w Legii Warszawa, ten okres chyba najbardziej ukształtował mnie jako człowieka i pokazał drogę, którą będę podążał. Nie spodziewałem się, że aż tak szybko zostanę trenerem, ale życie weryfikuje plany. Będąc grającym trenerem już nie przepracuję treningu, tak jak bym chciał. Czasami nawet w ogóle, żeby zwrócić uwagę na wszystkie błędy popełniane podczas zajęć. Jestem w takim wieku, że dopiero się tak przygoda zaczyna, ale jednak praca trenera to jest to, co chcę w życiu robić i sprawia mi mnóstwo przyjemności.

 

Czy jesteś zadowolony z wyników i miejsca Twojego klubu po rundzie jesiennej?

Przychodząc do Iłowa w ubiegłym sezonie, Unia zajmowała 10 miejsce. Celem naszym było 4 miejsce i udało się to osiągnąć. Na każdą rundę stawiamy sobie cele i w tym roku założyliśmy sobie zdobycie 30 punktów po pierwszej rundzie, wiele nie zabrakło. Spowodowane to było brakami kadrowymi w wielu meczach, ale również słabą postawą w grze obronnej na co zwrócimy więcej uwagi w przygotowaniach do rundy wiosennej. Na poziomie ligi okręgowej nie płaci się zawodnikom pieniędzy, wielu rzeczy nie można zrobić. Mamy młodą drużynę i przede wszystkim chłopaków, którzy mają pasję i kochają to co robią. Dzięki temu panuje bardzo dobra atmosfera w drużynie, a co stawiam na pierwszym miejscu. Osobiście uważam, że kadrowo Unia posiada drużynę na poziomie pierwszej trójki w okręgówce Płockiej.

 

Kto Twoim zdaniem awansuje do IV ligi z pierwszego miejsca?

Trudne pytanie, na pewno będzie ciekawie do samego końca.

 

Gdybyś mógł wybrać z naszego okręgu jednego zawodnika, który zasiliłby kadrę Unii, kto by to był i dlaczego?

Temat, który mnie najbardziej gryzie, bo wszędzie najchętniej by się sprowadzało zawodników. Najważniejszym aspektem jest szkolenie młodzieży i wychowanie jak najwięcej wychowanków. Jest to proces długotrwały i cieszy mnie to, że w naszym okręgu, ktoś się za to wziął, a co we wcześniejszych latach "kulało". Więc jestem za tym, aby każdy się skupił na wychowywaniu młodych piłkarzy.

 

Jaka jest Twoim zdaniem największa pozytywna niespodzianka tego sezonu w naszym okręgu i dlaczego ?

Chyba wszyscy jednogłośnie powiedzą, że beniaminek Delta Słupno. Dobrą pracę w ostatnim czasie wykonują również z młodzieżą.

 

a negatywna ?

Patrząc na początek sezonu powiedziałbym, że chyba Skra Drobin, lecz koniec rundy przyniósł mi osobiście dużo pozytywnych myśli i na pewno będzie widoczny do końca sezonu duży progres.

 

Czy jest taki mecz, który specjalnie zapadł Ci w pamięci i dlaczego ?

Na pewno było ich wiele, ale chyba mecz z Bayernem Monachium w ośrodku treningowym Bawarczyków, grając jeszcze w Młodych Wilkach Legii, przegraliśmy wtedy pod dobrym meczu 0:2. Super wspomnienia.

 

Czy są takie mecze, które wywołują u Ciebie dodatkowy dreszczyk emocji ?

Tak, mecze derbowe, mecze z byłymi drużynami.

 

Czy jest w naszym lokalnym piłkarskim światku osoba, którą podziwiasz, tak jak ja osobiście podziwiam trenera Janusza Kruszewskiego za intuicję do młodych zawodników, śmiem stwierdzić, że Pan Janusz spojrzy na zawodnika i już wszystko wie :) ?

Nie miałem nigdy przyjemności pracować z trenerem Kruszewskim, ale znamy się i u nas w Iłowie jest to zasłużona osoba. Wszyscy wypowiadają się w ciepłych słowach. Wiele osób na pewno zasługuje na słowa uznania, cieszę się, że poziom Płockiej okręgówki polepsza się nie tylko sportowo, ale również organizacyjnie i dobre słowa do osób, które przyczyniają się do tego, czyli do wszystkich działaczy, trenerów i zawodników.

 

Nie mogę pominąć tego pytania, ale w niższych ligach często dzieją się rzeczy absurdalne, byłeś kiedyś świadkiem jakiegoś wyjątkowo śmiesznego wydarzenia na naszych boiskach ?

Jestem tutaj tak naprawdę od niedawna. Chyba nie spotkało mnie jeszcze nic nadzwyczaj śmiesznego, żeby zapadło mi w pamięć. Wiadomo, że często spotykamy się ze śmiesznymi tekstami ze strony kibiców, ale uważam, że to chyba dzieje się na wszystkich boiskach piłkarskich.

 

Polska awansowała na ME 2016, jak oceniasz naszych grupowych rywali? 

Uważam, że wszyscy niepotrzebnie pompują balon. Polacy zagrali niezłe eliminacje. Wreszcie mamy drużynę, której mecze ogląda się z przyjemnością i co zauważyłem i jak powiedziałem na początku, udało się to w dużej mierze dzięki atmosferze jaka panuje w drużynie trenera Adama Nawałki. Mamy Niemców, których będzie ciężko pokonać. Ukraina i Irlandia Płn., są to drużyny mocne, ale w naszym zasięgu. Wszystko zweryfikuje boisko.

 

Dziękujemy za rozmowę i mamy nadzieję, że będziesz nas odwiedzał.

Ja również dziękuję, a przy okazji pozdrawiam wszystkich kibiców.

Poprawiony: piątek, 19 Luty 2016 17:15
 

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować. W tym celu skorzystaj z panelu logowania dostępnego w sekcji "Logowanie".

Następny Mecz


#DrużynaMPKT
1 Kasztelan 15 34
2 Skra 14 30
3 Orzeł 15 29
4 Bzura 15 23
5 Zryw 13 20
6 Delta 13 20
7 Mazur 13 20
8 Amator 13 19
9 Stocznia 13 19
10 Czermno 13 16
11 Gąbin 13 15
12 Skrwa 13 10
13 Pogoń 12 8
14 Unia Iłów 13 6

ShoutBox

Musisz być zalogowany by móc pisać